היאבקות

אסתטיקה של לחימה היא אחד הדברים היפים והמרהיבים שהעין האנושית נמשכת אליהם. לכן אי אפשר להתפלא שאנשים פשוט אוהבים היאבקות ועוקבים אחריה ברצינות דרך המשחקים האולימפיים, במופעים המדהימים של WWE/ WWF וגם בתחרויות המקומיות, מנתחים את הפוזיציות של המתאבקים, מעריצים את הדמויות שנמצאות בזירה ומנהלים דיונים לגבי הניקוד ומצבי ההכרעה של הלוחמים.
בשביל המתאבק – היאבקות היא עולם שלם שבו כוח, סגנון, אסטרטגיה ושכל מנהלים כל הזמן את הרצון להצליח. מדובר באמנות לחימה עתיקה בידיים חשופות שבה מתגוששים שני לוחמים על ידי גראפלינג: אחיזות, לפיתות ותרגילי כוח מתפרץ כמו משיכה או הדיפה. זו לוחמה פיזית שמצריכה הרבה מאמץ אבל היא ממכרת, סוחפת ויש בה לא מעט ראווה וגאווה.

מה עושים בהיאבקות?

המטרה בהיאבקות היא להשיג יתרון אחיזה על היריב ולהשתמש בתרגילי כוח וזריזות על מנת להביס אותו. להבדיל מג'ודו למשל, שבו הלוחמים לובשים חלוק משוחרר, המתאבקים חייבים ללבוש בגדי גוף צמודים כדי שלא יהיה אפשר לתפוס את הבגדים שלהם במהלך הקרב. הבדל נוסף מסגנונות אמנויות לחימה כמו אגרוף למשל, הוא שכאן בעיטות הן מוגבלות רק לזרם מסוים של היאבקות ואין לבצע מכות ביד מאוגרפת או לבצע סטירות.
להיאבקות יש שני סוגים – היאבקות חופשית והיאבקות יוונית-רומית שהיא גם ענף אולימפי. הקרב בשני המקרים הוא בזירה עגולה שבה נמצאים שני המתאבקים ושופט. ניצחון מיידי הוא מצב שבו המתאבק מצליח לרתק למזרון את הכתפיים והשכמות של היריב למשך 5 שניות רצופות. אם הקרב לא מושג בהכרעה – ינצח המתאבק שקיבל את מירב הנקודות על תרגילים ושליטה בזירה.
מי שמתמצא בהיאבקות, יודע לאתר בקלות את ההבדלים בין שני הסגנונות: בהיאבקות רומית מתבצעת לפיתה של פלג גוף עליון ורגלי היריב מחוץ לתחום. הלוחמים זקופים יותר כתוצאה מכך. בהיאבקות חופשית מותר לבצע לפיתה, ריתוק והכשלה של הרגליים באמצעות הרגליים, מה שגורם למתאבקים להישען יותר קדימה עם ידיים שכמעט נוגעות ברצפה. גם תנאי הניקוד והניצחון שונים זה מזה.

כוח, משמעת ושליטה

אם אתם מחפשים אמנות לחימה בלתי מתפשרת, שמצריכה הרבה כוח גופני – היאבקות היא ההתמכרות החדשה שלכם. הספורט מתאים גם לנשים והמתאבקת אילנה קרטיש אף זיכתה את ישראל במדליית כסף בתחרויות האולימפיות של 2016 בריו. ההתאבקות מצריכה פיתוח גוף על ידי הרמת משקולות וקרבות תכופים לשכלול הטכניקה והשליטה בזירה, אימוני סיבולת לב ריאה, אקרובטיקה ותרגילי גמישות, תפריטי תזונה מיוחדים על בסיס קטגורית המשקל של המתאבק ומקום שבו המסוגלות האישית ותחושת המסוגלות, המוטיבציה, האקשן וההנאה נפגשים שוב ושוב.

מחפשים מאמן להיאבקות?

אתר אמנויות הלחימה הישראלי היחידי בישראל שמציג תוצאות רלוונטיות של מאמנים בהיאבקות קרוב לבית על פי סינון מיקום וקבוצת גילאים. תוכלו לצפות בפרטי המאמן ולהיחשף לרקע והניסיון שלו, הידע שלו בתחום וגם כמובן ליצור עמו קשר מיידי לטלפון או בשליחת הודעה. אז קדימה, שנתאם את ההיאבקות הראשונה שלכם?